Tõukerataste sport liigub ülesmäge juba 2000ndate algusest ning on tänaseks jõudnud võistlusspordi staatusesse ning muutunud üheks populaarsemaks ekstreemspordi alaks.
Tõukeratastega sõidetakse skateparkides ehk rämpidel ning tänavatel, samuti harrastatakse dirt-sõitu ehk sõitu maastikuobstaaklitel ning flatland-stiili ehk trikke lamedal pinnal. Kuid ametlikke maailmatasemel võistlusi peetakse kahte alas: Park scootering ja Street scootering.
Rahvusvaheline tõukerattaliit ISF (ennem ISA) korraldab maailmameistrivõistlusi alates 2012 aastast Park Scooter ja alates 2019 aastast Street Scooter alas.
Tõukeratta sport on liitunud 9 Juulil 2018 Rahvusvaheline organisatsiooniga World Skate. World Skate on kõigi uisuratastel sooritatavate spordialade juhtorgan, mida tunnustab ametlikult Rahvusvaheline Olümpiakomitee. Lisaks tõukerattaspordile kuulub World Skate föderatsiooni ka 11 spordiala.
Alates 2021. aastast hakkasid ISF ja World Skate föderatsioonid maailmameistrivõistlusi eraldi pidama.
Kuid alates 1. novembrist 2023 lakkas ISF-i föderatsioon olemast. See tähendab, et alates 2024. aastast annab ainsa maailmameistri tiitli välja World Skate Föderatsioon.
Pargitõukerattasport (Park scootering), tuntud ka kui freestyle tõukeratas või trikitõukeratas, on meelelahutuslik tegevus, mis hõlmab trikkide ja manöövrite sooritamist spetsiaalselt selleks ette nähtud tõukerattaga erinevates skeitparkides või linnakeskkondades. Siin on mõned tõukerattaspordi peamised aspektid:
Varustus: tõukerattaspordis kasutatakse teatud tüüpi tõukerattaid, mis on loodud trikkide ja trikkide tegemiseks. Nendel tõukeratastel on tugevdatud raamid, tugevad rattad ja käepidemed, mis tagavad parema juhitavuse. Ratturid kannavad vigastuste ohu minimeerimiseks ka turvavarustust, nagu kiivrid, põlve- ja küünarnukikaitsmed.
Trikid ja käigud: pargitõukerattaga sõitjad sooritavad laias valikus trikke ja manöövreid, mis näitavad nende tasakaalu, koordinatsiooni ja loovust. Mõned levinumad nipid hõlmavad hüppeid nagu backflip, kus tõukerattur teeb õhus tagurpidi pöörde, see nõuab palju osavust ja julgust. Trikk Grind, kus on sõitja libiseb oma tõukerattaga mõne takistuse, näiteks trepi käsipuudel või äärekivil. Barspin: lenksu pööramine 360 kraadi ümber. Tailwhip: tagaratta keerutamine selle ümber. Flair: trikk, kus sõitja teeb ratta õhus 180 või 360- kraadiline pööramine üle pea, samal ajal kui ta ise jääb ratase kohal. No-hander: trikk, kus tõukerattur võtab mõlemad käed lenksult ära ja hojab neid õhus, enne kui nad jälle lenksule toovad. Superman: trikk, kus tõukerattur sirutab oma keha esiratta kohal ,luues efektse väljanägemise, see nõuab head tasakaalu ja jõudu ja suur hulk muid erinevaid trikke. Ratturid kombineerivad need trikid sageli muljetavaldavateks jadadeks või rutiiniks.
Skeitparkides: Pargitõukerattasporti harrastatakse tavaliselt skeitparkides või eritellimusel ehitatud tõukerattaparkides. Nendes parkides ehitatakse eriliste nimede all erilisi kujundeid ja ehitisi, mis on tuttavad igale ratturile, nagu ramp, halfpipe, quarter pipe, rails, boxes ja nii edasi. Mitmekesine funktsioonide valik võimaldab sõitjatel oma oskusi ja loovust proovile panna, kasutades trikkide ja trikkide sooritamiseks erinevaid elemente.
Street scootering (Tänava tõukerattasõit) on tõukerattasõidu teine ala,
mis toimub linnakeskkonnas, keskendudes tänavate, kõnniteede ja muude linnafunktsioonide kasutamisele trikkide ja manöövrite jaoks. Siin on Street tõukeratta peamised omadused ja selle erinevus pargi tõukerattaspordist.
Street scootering trikid on sageli tehnilisemad ja nõuvad suuremat täpsust, kuna sportlased peavad kohanduma ümbritsevate elementidega. Street tõukerattaga sõitjad sageli rohkem lihvimisele ja libisemisele mööda erinevaid tänavatakistusi, nagu rööpad, servad või äärekivid. Nad kasutavad ka loomingulisi jooni ja kasutavad oma nippide keerukuse suurendamiseks ümbritsevat. Seevastu pargitõukerattasport hõlmab laiemat valikut trikke, sealhulgas hüppeid, keerutusi, ümberpööramisi ja liikumiste kombinatsioone skeitpargi figuuridel nagu ramp, halfpipe ja bowl.
Võistlused ja üritused: tõukerattasport on kogu maailmas populaarsust kogunud, mille tulemuseks on korraldatud võistlused ja üritused. Võistlused hõlmavad sageli vanuse ja oskuste taseme alusel erinevaid kategooriaid. Ratturid näitavad oma võimeid ja neid hinnatakse selliste tegurite alusel nagu raskusaste, stiil, teostus ja üldine sooritus.
Tõukerattaspordi ümbritseb tugev kogukond ja kultuur. Ratturid teevad sageli koostööd, inspireerivad üksteist ja jagavad teadmisi veebis või kohalikel kogunemistel. Paljud ratturid kuuluvad ka professionaalsetesse meeskondadesse või neid sponsoreerivad tõukerattafirmad.
Tõukerattasport on põnev ja dünaamiline tegevus, mis ühendab endas oskusi, sportlikkust ja loovust. See pakub sõitjatele platvormi eneseväljendamiseks, nihutades samal ajal tõukerattal võimaliku piire.