Spordi triki tõukeratta sõitmine on lõbus ja adrenaliinirohke tegevus, kuid see võib olla ka ohtlik, eriti kui sõidad trikke ja trikke tehes. Seetõttu on oluline kanda õiget varustust, et kaitsta end vigastuste eest. Allpool on loetletud mõned olulised varustuselemendid tõukeratta trikkide jaoks:
- Kiiver: Kiiver on kõige olulisem varustus tõukeratta trikkide tegemisel. See kaitseb pead vigastuste eest, eriti kui sa kukud või teed keerulisi trikke õhus.
- Põlve-, küünar- ja randmekaitsmed: Need kaitsevad sind kukkumisel või kokkupõrkel põlvede, küünarnukkide ja randmete vigastuste eest. Need kaitsevad ka sinu liigeseid.
- Tõukeratturid võivad kasutada hambakaitsmed, kui nad soovivad kaitsta oma võimalike vigastuse eest. Eriti kui treenivad uute raskete trikkide õppimisel. Need aitavad vähendada hammaste murdumise riski ,kui toimuvad kukkumised või õnnetusjuhtumid.
- Kindad: need võivad need aidata vältida käte vigastusi kukkumise korral. Kuigi enamik sportlasi ei taha neid kasutada, et tõukeratta paremini tunnetada.
- Spordiriietus: Kandke spordiriietust, mis on mugav ja hingav. Vältige lahtisi esemeid, mis võivad rattale sattuda või vigastuste ohtu suurendada. Mõned ratturid kasutavad lühikesed püksid, mis on kombineeritud kaitsvate istmiku patjadega ja kaitsvate puusa patjadega. Kannavad neid tavaliste pükste all, et aidata kukkumist pehmendada. Need kergest, kuid tihedast vahust valmistatud lühikesed püksid annavad kandjale rohkem liikuvust ilma kaitset või mugavust ohverdamata.
- Spetsiaalne trikiratas: Valige tõukeratas, mis on spetsiaalselt mõeldud trikkide tegemiseks. Need tõukerattad on tugevamad ja vastupidavamad, et taluda trikkide käigus tekkivat koormust.
Tõukeratas koosneb tekist, lenksult, kahest rattast, kahvlist ja muudest väiksematest komponentidest. Võistlustel võib kasutada ainult triki tõukeratast, mis järgib järgmisi juhiseid: Lubatud on ainult mitte elektrilised tõukerattad; pole kokkupandavat mehhanismi, mänguasjade tõukerattaid, dirty scooter (pori tõukerattaid) ega rohkem kui 2 rattaga tõukerattad. Rattad ei ole suuremad kui 135 mm.
Ohutus on tõukeratta trikkide puhul äärmiselt oluline. Kandke alati kvaliteetset varustust ja õppige trikke järk-järgult, et vähendada vigastuste riski. Lisaks on soovitatav harjutada trikke spetsiaalselt selleks ettenähtud aladel.
Kiiver peale kukkumist
Võistluse formaat.
Scooter Park võistlus koosneb tavaliselt kuni 4 voorust: kvalifikatsioon, veerandfinaal, poolfinaal ja finaal.
RUN(sõit) – Kvalifikatsiooniringis, veerandfinaalis ja poolfinaalis sooritab iga sportlane 2 sõitu x 45 sekundit. Iga kõrgeim ja madalaim skoor jäetakse maha ning ülejäänud kolm tulemust liidetakse ja seejärel keskmistatakse kahe kümnendkoha täpsusega. Lõpliku paremusjärjestuse saavutamisel läheb arvesse parim jooksu tulemus.
Iga run(sõit) saadakse 100 punktist.
1+1/1+1 – kui see formaat on valitud World Skate MM finaaliks, sooritavad sportlased 1 sõitu, millele järgneb kohe pärast jooksu sooritamist 1 üksik triki katse. See moodustab 1 vooru ja iga sportlane läbib kokku 2 vooru. Ringi parim tulemus läheb arvesse lõpliku paremusjärjestuse määramisel. Hindamiskomisjoni poolt antud 5 hinnast madalaim ja kõrgeim jäetakse kõrvale. Ülejäänud 3 tulemust arvestatakse keskmise tulemuse saamiseks.
Teistel World Skate finaalvõistlustel antakse osalejatele kaks 45 sekundi pikkust jooksu. Mille eest saab 100 punkti. Parimaid trikke pärast sõite ei sooritata.
Teistel võistlustel, olenemata võistlus etapist, näiteks ISF võistlustel on igal osalejal lubatud sooritada 1 minuti pikkuseid sõite.
World Skate scooter Street võistlus koosneb tavaliselt kuni 3 voorust: veerandfinaal, poolfinaal ja finaal.
2x 45 sekundit run(sõit)
Arvesse läheb parim sõit.
Tõukeratturid võivad iga sõidu eest saada maksimaalselt 100 punkti
M .Tihhomirov MM Madridis
Streedi finaal:
2/3/3 formaat – 2 sõitu, 3 parimat trikki, 3 tulemust loetakse järgmiselt:
2x 45 sekundi sõitu, tulemuseks 0-100
3x parimat triki katsete, tulemuseks 0-50
Koguskoor = parim jooksu skoor + 2 parimat triki tulemust
Maksimaalne punktisumma 200 punkti.
R.Säälik
Hindamine.
Järgmistes osades kirjeldatakse kohtunike kasutatavaid punktiarvestus meetodeid ja mida nad võistlustel arvesse võetavad. Igal võidusõitjal on võimalus koguda kokku 100 punkti. Punktid on jagatud 5 kategooriasse, mis on loetletud allpool:
STYLE (STIIL) – 20 punkti
CONSISTENCY (Järjepidevus) – 20 punkti
DIVERSITY (Mitmekesisus) – 20 punkti
DIFFICULTY (Raskus) – 25 punkti
USE OF PARK (Pargi kasutamine) – 15 punkti
STIIL: (20/100)
Kohtunikud otsivad puhast jooksu, sujuvaid maandumisi, head kõrgust ja pingutuseta väljanägemisega trikke, säilitades samal ajal kiiruse ja voolu.
Stiil ei ole “Street” või “Park” või see, kuidas rattur on riietatud. Kui kaks ratturit viskavad sama triki, saab kõrgema skoori see rattur, kes viib selle kõrgemale, paremini ja sujuvamalt.
Stiil on ilmselt kõige subjektiivsem arvamus ja kuigi kõik kohtunikud peaksid kasutama samu kriteeriume, on nende arusaam selle väärtusest punktide lõikes erinev.
Mida kohtunikud otsivad:
Ratturi jooksus ilmneb enesekindlus
Originaalsus
Proovin midagi muud kui teistel sõitjatel
FLOW (sujuv sõit, mis voolab ühest trikist teise)
NÕUANNE. Planeerige oma sõit nii, et see kulgeks trikist trikki, lõigust lõikusse.
CONSISTENCY (Järjepidevus): (20/100)
Järjepidevus on see, kui palju trikke teete ilma sõidu ajal virnastamata. Kohtunikud lepivad enne võistlust kokku, mis on viivitus ja mis mitte, et säilitada ühtlane punktiarvestus kõigis kohtunike tulemustabelites.
Mida kohtunikud otsivad:
Trikid tehtud ilma jalga maale asetamata
Sujuv sõit minimaalsete kokkupõrgetega
NÕUANNE. Kui teete trikke, mille maandumiseks on suurem tõenäosus, on selles kategoorias maksimaalsete punktide kogumine lihtsam. Näiteks jalg libises pärast triki.
DIVERSITY (mitmekesisus): (20/100)
Mitmekesisus põhineb mitmel erineval viisil, mida rattur teeb. Peamiselt otsivad kohtunikud sõidus pargi- ja tänava takistuste kombineerimist ning mitmekülgse sõiduvõime näitamist erinevate trikkide seguga.
Trikid on laias laastus rühmitatud järgmistesse kategooriatesse: Whips ja bars, Briflips ja buttercups, Grinds ja Stalls, Flips ja Spins, manuals ja nose manuals Pange tähele, et trikke arendatakse ja areneb pidevalt, nii et ülaltoodud on vaid näide.
Trikkide rühma või samade trikkide korduv tegemine mõjutab tulemust negatiivselt. Kuid trikkide variatsioonide tegemine saab tasu.
Mida kohtunikud otsivad:
Erinevat tüüpi trikkidest koosnev sõit
Pargi kasutamine viisil, mida teised konkurendid seda ei tee
Mitmekesine sõit rohkemate takistustega.
NÕUANNE: proovige mitte teha sama trikki kaks korda!
DIFFICULTY (raskus): (25/100)
Selles kategoorias kõrge tulemuse saavutamiseks peab rattur ületama piire, sooritades võimalikult parimaid trikke või “pauku” trikkide kombinatsioonide kaudu ja eriti rasketel takistustel.
Mida kohtunikud otsivad:
Trikid, mida on raske teostada
Tehnilised nipid
Rasked jooned pargi sees
Suured vahed või kõrged õhud
NÕUANNE: proovige teha midagi, mida ükski teine konkurent ega isegi mitte keegi teine maailmas ei tee! Näiteks on olulised “kombod”, mis teevad trikke üksteise järel ja ühendavad need käsiraamatutega või lünkade ja ülekannetega.
USE OF PARK (pargi kasutamine)(15/100)
Mida kohtunikud otsivad:
Kasutades kõiki pargi sektsioone (olenevalt paigutusest, parkida võib-olla 3 või 4 osa)
Trikkide tegemine igas jaotises, mitte ainult üle sektsiooni veeremine.
Kui on 3 sektsiooni, siis iga osa on väärt 5 punkti jne.
Iga vahele jäänud lõik kaotab 5 punkti kohtuniku kohta (nii et kui on 3 osa ja teete ainult 2, saate 15/20 kohtuniku kohta).
NÕUANNE: proovige sõita pargi ühest otsast teise, hõlmates kõiki sektsioone, tehes igas osas trikke.
MÄRGE ! Erinevatel võistlustel võib nende viie näitaja(style, consistency, diversity, difficulty, ,use of park)suhe punktides muutuda
K.Õunapuu